Sıkça Sorulan Sorular – Ortaokul

Okulunuzun yeri tam olarak nerededir?

Okulumuz Haliç’te, Miniaturk’un karşısında, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Haliç Üniversitesi’nin arasındadır.

Okulunuz müstakil bir İmam Hatip Ortaokulu mudur?

Hayır, Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesindedir.

Okulunuz ne tür bir projedir, projenin adı nedir?

Okulumuz ‘Özel Program ve Proje Uygulayan İmam Hatip Ortaokulları’ kapsamında “Dil ve Akademik Başarıyı Destekleme Projesi”dir.

Okulunuza öğrenci alımı nasıl yapılmaktadır?

Okulumuza öğrenci alımı yapılan başvuruların okul kontenjandan fazla olması durumunda, okul müdürlüğünün 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı II. Dönem başı öğretmen kurulunda yetkilendirdiği “Sınav Yürütme Komisyonu” tarafından hazırlanan sınav ile yapılmaktadır.

Okulunuzun kontenjanı kaçtır?

Okulumuzun kontenjanı 40’tır.

Öğrenci alımında akademik ve sosyal başarı belgesi, kurs katılım ve başarı sertifikası gibi şeyler sıralamaya etki ediyor mu?

Öğrenci alımında sadece sınav yürütme komisyonunun yapacağı sınav değerlendirmeye alınır, haricinde hiçbir şey alım için değerlendirmeye tabi değildir.

Akademik sınavın içeriği nedir?

Akademik sınavın içeriği 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılına mahsus olmak üzere 4. Sınıf 1. Dönem müfredatından oluşmaktadır. Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, İngilizce derslerinden sorular çıkmaktadır.

Okulunuzda yaz okulu var mı? Zorunlu mu? Varsa hangi tarihler arasında yapılacak? Kimler katılabilir?

Okulumuzda yaz okulu vardır ve zorunludur. Kayıt hakkı kazanan öğrenciler yaz okulu ile eğitim-öğretime başlarlar. Yaz okulu başlangıç ve bitiş tarihleri 10 Ağustos 2020 – 4 Eylül 2020’dir.

5. sınıfta öğrencilerin normal bir günü nasıl geçer?

Her gün derslerden önce 40+40 (80 dakika) blok şeklinde Kur’an-ı Kerim eğitimi almaktadırlar. Kur’an-ı Kerim eğitiminden sonra akademik dersler başlamaktadır. Yemek ve öğle namazından sonra akademik dersler devam etmektedir, 16.30’da ders bitmektedir. Cumartesi günleri de 4 saat akademik eğitim, sonrasında ise 2 saat sosyal eğitim destekleme ve yetiştirme kursu kapsamında verilmekte olup devam zorunluluğu aranmaktadır.

5. sınıfın sonunda öğrencilerin varmaları istenilen hedef nedir?

Öğrencilerin Mayıs ayının sonunda Kur’an-ı Kerim dersi için cüzden iki dönüşü bitirerek müfredatta ezberlenmesi gereken yerleri bitirmeleri; Arapça ve İngilizce dersleri için temel kelime bilgileri ve başlangıç seviyesinde günlük konuşma dilini öğrenmeleri; ayrıca toplam not ortalamalarının 80’nin altında kalmaması hedeflenmektedir.

Okulda ne gibi sosyal etkinlikler yapılmaktadır?

Gerek eğitim-öğretim yılı gerek yaz okulu çocukların keyifli bir şekilde zaman geçirebilecekleri şekilde planlanmaktadır. Tarihi mekanlar, selatin camiler, müzeler ziyaret edilmekte; sportif aktiviteler, yüzme, yarışmalar ve çeşitli bilimsel ve sanatsal çalışmalar yapılmaktadır.

Okulunuza ulaşım nasıl sağlanır?

Öğrencilerimiz için servis imkanımız vardır. Haricinde gelmek isteyenler için Eminönü’nden 47 numaralı tüm otobüsler, Taksim’den 36T, Topkapı’dan 41 ST ve Seyrantepe ile Şişhane’den minibüsler aracılığı ile Miniatürk durağında inerek okulumuza ulaşabilirsiniz.