2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Oryantasyon Programı

Bir okul geleneğimiz olan; yeni başlayan öğrencilerimizin acemiliklerini ortadan kaldırma amaçlı bilgilendirme, bilinçlendirme seminerleri ile uyum etkinlikleri ve gezileri içeren 10. Oryantasyon Programımızı 01-06 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirdik.

Oryantasyon Programı 01 Eylül 2019 Pazar günü veli toplantısı ile başlamıştır. Geniş katılımlı veli toplantısında Okul Müdürümüz Sayın Mahmut YELEK; okulun yapısı, eğitim olanakları ile veli işbirliğini tesis etmenin önemine değinmiştir.

Müdür Yardımcısı Sayın  İshak AYDIN, yeni kayıt yaptıran öğrenci velilerimize okulumuzun üniversite sınavına hazırlık süreci ile yerleştirme başarıları hakkında bilgi vermiştir. Müdürü Yardımcısı Sayın Halil Yılmaz, öğrencilerimizin okula uyum sürecinde aileye düşen görevler ile okul oryantasyon programı hakkında bilgilendirmede bulunmuştur.

Oryantasyon programı sürecinde her gün öğrencilerimiz kahvaltının ardından Kuran-ı Kerim ve Arapça’ya giriş ders yapmıştır.

Program, Okul Müdürümüz Sayın Mahmut YELEK’in açılış konuşması ardından ilgili Müdür Yardımcısı Sayın Halil YILMAZ’ın Öğrenci Hak ve Sorumlulukları başlıklı konuşmasıyla başlanmıştır. Okulumuz yüksek öğretime geçiş süreci başarı analizlerini Müdür Yardımcısı Sayın İshak AYDIN’dan dinleyen öğrencilerimiz, Rehberlik Servisimiz tarafından yürütülen uyum programı etkinliklerine katılmıştır.

Oryantasyon Programının 2. Günü öğrencilerimiz görevli mevcut öğrencilerimiz ve öğretmenleri ile birlikte Miniatürk gezisine katılarak hoşca vakit geçirmişlerdir.

3 Eylül 2019 Salı günü “Arapça Öğrenmenin Gerekliliği” konulu konuşmasıyla Dr.Sayın Muhammet Ağırakça öğrencilerimizle bir araya gelmiştir. Arapça bilmenin sağlayacağı avantajları çok yönlü anlatan Ağırakça, öğrencilerimizden gelen soruları da deneyimleri ile örneklendirerek cevaplandırmıştır.

Okulumuz Tarih Zümresinin riyasetinde öğrencilerimiz Panorama Müzesi ziyaretinde bulunmuş ve mekanla ilgili kapsamlı bilgiler edinmişlerdir.

Oryantasyon Programının 3. Gününde Eğitimci Yazar Sayın Yusuf Özkan ÖZBURUN, “Üretici Zeka ve Sıradışı Düşünme” başlıklı seminer vermiş ve zihin aktivitesini üst düzeyde tutmanın formülü üzerinde durarak öğrencilerimizin vizyonlarına katkıda bulunmuş ve motivasyonlarını desteklemiştir.

Öğrencilerimiz İmam Hatip Okullarının kuruluş yıllarına giderek, İlk İmam Hatip Okul Müdürü Celalettin ÖKTEN ile ilgili Belgesel Filmini dikkatle izlediler.

Mezunlarımızın da geniş katılımıyla öğrencilerimiz Tekne ile Boğaz Turu yaptılar. Tekne Turu Sonrası mezunlarımız, tüm idareci ve öğretmenlerimiz ile birlikte okulumuzda çiğ köfte partisi yapıp keyifli zaman geçirdiler.

05 Eylül 2019 Perşembe günü İmam Hatipli Olma Şuuru konu başlıklı konuşmasıyla okulumuz Kurucu Müdür Başyardımcısı Sayın Ragıp KÜÇÜKER, öğrencilerimize hitap ederek, imam hatip mezunları ve mensupları arasındaki ünsiyetin esasları üzerinde durdu. Okulumuza yeni kayıt yaptırmış öğrencilerimize, huzurlu ve başarılı bir hayat sürmeleri için tavsiyelerde bulundu.

Oryantasyon programının 5.günü öğleden sonra Kemerburgaz’a mangal ve piknik keyfi ile öğrencilerimiz birbirleriyle kaynaşıp hoşca zaman geçirdiler.

Oryantasyon Programının son günü olan 06 Eylül 2019 Cuma günü Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Şaban KURT ile İlim Yayma Cemiyeti Yusuf Türel Yurt Müdürü Sayın İsmail ŞİMŞEK öğrencilerimize birer selamlama konuşması yapıp onlarla tanıştılar. İlim Yayma Cemiyeti Eğitim Sorumlusu Sayın Kurtuluş ÖZTÜRK ise öğrencilerimiz ile deneyimlerini paylaşarak onlara hedeflerine ulaşma yolunda karşılarına çıkan zorluklarla baş etme hususunda tavsiyelerde bulundu.

Oryantasyon Programı, Okul Müdürü Sayın Mahmut YELEK’in öğrencilerimizle bir araya gelip değerlendirme söyleşisinde bulunmaları ardından sona erdi.