2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Oryantasyon Programı

Bir okul geleneğimiz olan; yeni başlayan öğrencilerimizin acemiliklerini ortadan kaldırma amaçlı bilgilendirme, bilinçlendirme seminerleri ile uyum etkinlikleri ve gezileri içeren Oryantasyon Programımızı 04-09 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleştirdik.

Yeni kayıt yaptıran veli ve öğrencilerimizin zihinlerinde okulumuz ile ilgili hiçbir belirsizliğin kalmaması.
• Okulun kısa tarihçesi, gelişimi, öğretmen ve öğrenci durumu ve uygulanan program hakkında bilgiler verilmesi.
• Okulumuzun fiziksel durumu, ders dışı etkinlikleri, rehberlik ve psikolojik danışma ve akademik başarı oranları hakkında bilgi verilmesi.
• Okulumuza yeni kayıt yaptıran öğrencilerin kurum kültürüne entegrasyonunun hızlandırılması.
• Öğrencilerimizin üst sınıflardan Akran Asistanları yardımıyla birbirleriyle tanışması ve kaynaşmasının sağlanması.
• Seminerler, söyleşiler ve tanıtım gezileri yoluyla yeni kayıt yaptıran öğrencilerimize geniş bakış acısı kazandırılması amaçlanmaktadır.
Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesinde bir okul geleneği haline gelmiş olan; bilgilendirme, bilinçlendirme ve adaptasyonun sağlandığı program sonunda öğrencilerimizin yeni eğitim öğretim yılına büyük bir azim ve enerji ile başlayacağı önceki yıllarda gözlenmiş bir gerçektir.

Oryantasyon Programı 04 Eylül 2022 Pazar günü veli toplantısı ile başlamıştır. Geniş katılımlı veli toplantısında Okul Müdürümüz Sayın Mahmut YELEK; okulun yapısı, eğitim olanakları ile veli işbirliğini tesis etmenin önemine değinmiştir.

Okulumuzun Rehber Öğretmeni Uzman Psikolojik Danışman Gülçin YAVAŞ, yeni kayıt yaptıran öğrenci velilerimize okulumuzun üniversite sınavına hazırlık süreci ile yerleştirme başarıları hakkında bilgi vermiştir. Müdürü Yardımcısı Sayın Halil Yılmaz, okulumuzun 5 yıllık eğitim sisteminin içeriği ile sosyal etkinliklerden söz etmiştir.

Oryantasyon programı sürecinde her gün öğrencilerimiz kahvaltının ardından Kuran-ı Kerim ve Arapça’ya giriş ders yapmıştır.

Program, Okul Müdürümüz Sayın Mahmut YELEK’in açılış konuşması ardından ilgili Müdür Yardımcısı Sayın Derda KARAKAYA’ın Öğrenci Hak ve Sorumlulukları başlıklı konuşmasıyla başlanmıştır. Okulumuz yüksek öğretime geçiş süreci başarı analizlerini Müdür Yardımcısı Sayın Rehber Öğretmeni Uzman Psikolojik Danışman Gülçin YAVAŞ’tan dinleyen öğrencilerimiz, İngilizce Zümresi ile de bir araya gelmiş yabancı dil eğitim süreçleri hakkında bilgiler almıştır.

Oryantasyon Programının 2. Günü öğrencilerimiz görevli mevcut öğrencilerimiz ve öğretmenleri ile birlikte Miniatürk gezisine katılarak hoşca vakit geçirmişlerdir.
Öğrencilerimiz arasında akşam saatlerinde tenis turnuvası düzenlenmiştir.

6 Eylül 2022 Salı günü Öğrencilerimiz İmam Hatip Okullarının kuruluş yıllarına giderek, İlk İmam Hatip Okul Müdürü Celalettin ÖKTEN ile ilgili Belgesel Filmini dikkatle izlediler.

Öğrencilerimiz İstanbul manzarasının en güzel görüldüğü yerlerden olana Galata Kulesini ziyaretinde bulunmuş ve mekanla ilgili kapsamlı bilgiler edinmişlerdir.

Oryantasyon Programımızın 4.gününde İlahiyatçı Yazar Erol ERDOĞAN “İmam Hatipli Olmanın Anlamları” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

Mezunlarımızın da geniş katılımıyla öğrencilerimiz Tekne ile Boğaz Turu yaptılar. Tekne Turu Sonrası mezunlarımız, tüm idareci ve öğretmenlerimiz ile birlikte okulumuzda çiğ köfte partisi yapıp keyifli zaman geçirdiler.

Oryantasyon Programının son günü olan 09 Eylül 2022 Cuma günü Oryantasyon Programımızın değerlendirme gününde Okul Müdürümüz
Sayın Mahmut YELEK
Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı
Sayın Şaban KURT
İlim Yayma Cemiyeti Eğitim Danışmanı
Sayın Recep KABAKÇI
Yusuf Türel Yurt Müdürümüz
Sayın Ömer ÖZTÜRK
Mezunlar Derneği Başkanımız
Sayın Usame MİSİR
öğrencilerimizle bir araya geldi.
Öğrencilerimize yönelik düzenlen ve her akşam müsabakaları yapılmış olan Masa Tenisi Turnuvası ve Penaltı Turnuvası şampiyonalarına madalyaları verildi.

Oryantasyon Programı, Okul Müdürü Sayın Mahmut YELEK’in öğrencilerimizle bir araya gelip değerlendirme söyleşisinde bulunmaları ardından sona erdi.