5. Uluslararası Arapça Münazara Yarışması Sonucu

Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz tarafından 04 Mayıs 2019 tarihinde 10.’su düzenlenen Arapça yarışmalarında okulumuz Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Arapça Münazara dalında Türkiye 1.’si olmuşlar ve Katarda yapılacak olan 5. Uluslararası Arapça Münazara Yarışmasında ülkemizi temsil etmeye hak kazanmışlardır.

Katar Foundation tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Arapça Münazara Yarışması, 2020 yılında küresel salgın şartları nedeniyle yapılamamıştır. Bu yıl 3-7 Nisan 2021 tarihlerinde çevirim içi olarak gerçekleştirilen yarışmada okulumuz Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi 10. Sınıf öğrencileri M.Eren KÖSE, E.Maruf ŞATIR, E.Berat DEMİR, Y. Bilal KARASAKAL ve Ö. Faruk KAYA ülkemizi temsil etmişlerdir.

Yarışmada, Arap ülkelerinin tamamı ve bunların dışında Avrupa kıtasından İngiltere, İspanya, Fransa, Almanya, İtalya, İsveç, İsviçre ile ABD, Kanada, Rusya ve Uzak Doğu ülkelerinin de aralarında olduğu 39 ülkeden 40 takım yarışmıştır. Yarışmada düzgün Arapça konuşmanın yanında mantığın, muhakemenin, delil getirmenin, getirilen delili çürütmenin de katkıları büyük.

Öğrencilerimizin iyi seviyede Arapça konuşmaları yoğun bir çalışmanın neticesidir. Öğrencilerimiz hazırlık sınıflarında bir eğitim öğretim döneminin 6 aylık kısmını Arap uyruklu hocalardan ders alarak, pratik yaparak Türkiye’de, kalan 2 buçuk aylık kısmını Ürdün’de yoğun bir programla tamamlamaktadır. Öğrencilerimizin Arapçayı ana vatanında öğrenmeleri için başta Ürdün olmak üzere farklı ülkelerdeki okullarla “Kardeş Okul Protokolleri” imzalanmıştır. Hazırlık sınıfı seviyesinde Ürdün Dil Eğitimi programına katılan öğrencilerimiz 9. Sınıfta da bu eğitimlerine devam edebilmektedir.

03 Nisan 2021 tarihinde başlayan karşılaşmalarda 39 ülke arasından Endonezya, Kanada, Mauritius, Katar ve Sudan ile karşı karşıya gelmişlerdir.

05 Nisan 2021 tarihinde yapılan karşılaşmaların ardından yapılan puanlama neticesinde “Ana Dili Arapça Olmayan Ülkeler” kategorisinde direkt olarak yarı finalde ülkemizi temsil etmeye hak kazanmışlardır

06 Nisan 2021 tarihinde “Ana dili Arapça Olmayan Ülkeler” kategorisinin  yarı final karşılaşmasında öğrencilerimiz Mauritiuslu rakiplerini mağlup ederek finalde Malezya takımı ile karşı karşıya gelmiştir.

07 Nisan tarihinde açıklanan sonuçlara göre öğrencilerimiz  “Ana dili Arapça Olmayan Ülkeler” kategorisinde Malezya takımını yenerek 1. olmuşlardır.

Ayrıca “Ana dili Arapça Olmayan Ülkeler” kategorisinde en iyi konuşmacı dalında Emir Maruf ŞATIR 1., Emir Berat DEMİR ise 3. olmuştur.

Öğrencilerimizi ve emeği geçen tüm öğretmenlerimizi tebrik ediyor ülkemize kazandırdıkları bu derece için teşekkür ediyoruz.