Genç Gezginlerle Adım Adım Türkiye-İç Anadolu Akdeniz Turu

Okulumuzun 4 yıldır düzenlediği Genç Gezginlerle Adım Adım Türkiye Projesi kapsamında 2017 – 2018 Eğitim Öğretim yılında 10. Sınıf öğrencilerimizle Tarih Öğretmenimiz Yemen GÜLER rehberliğinde İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri gezisine çıktık. Gezimizin 3 – 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında 9 gün olarak yapılması planlandı. Gezimize 3 Mayıs günü saat 07:00’de okulumuzun önünden başladık. İlk durağımız Eskişehir’di. Eskişehir’de şehir turu yaptıktan sonra Sazova Parkında bulunan Masal Şatosu gezildi. Porsuk Çayı ve çevresini gördükten sonra şehirden ayrılarak Konya’nın Kadınhanı ilçesine doğru hareket ettik. Gece Kadınhanı İlim Yayma cemiyeti Yurdunda konakladık.

İkinci gün sabah kahvaltıdan sonra Kadınhanı ilçesinde küçük bir gezi yaparak Konya’ya hareket ettik. Konya şehir turunu yaptık. Öğrenciler Selçuklu dönemine ait eserleri incelerken Selçuklu Devleti tarihi konusunda bilgiler verildi. Mevlana Türbesi yanında bulunan Selimiye Camiinde Cuma namazını kıldıktan sonra Konya’dan Antalya’ya doğru hareket ettik. Antalya’da Şehit Volkan CANÖZ Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrenci Yurdunda konakladık.

Üçüncü gün Antalya turumuza başladık. Kurşunlu, Düden ve Manavgat şelaleleri ile Aspendos tiyatrosunu gezdik. Daha sonra Alanya’ya doğru hareket ettik. Gece Nebahat ŞİFA Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrenci Yurdunda konakladık.

Dördüncü gün ilk olarak Alanya Kalesine çıktık. Kaleyi gezerken Alanya’nın tamamını tepeden görme fırsatı bulduk. Kaleden indikten sonra Damlataş Mağarasına girdik. Sonrasında Anamur’a doğru hareket ettik. Öğle yemeğini Anamur Öğretmenevinde yedikten sonra Mersine doğru harekete geçtik. Yolda öğrencilerimiz Anamur muzunun tadına bakarken Akdeniz’de yüzme fırsatı buldular. Yüzme molasından sonra Cennet ve Cehennem Mağaralarını gördük. Mersinde akşam yemeğini yiyip konaklayacağımız Mezitli Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrenci Yurduna geçtik.

Beşinci gün sabah okulumuzdan bir sınıfı ziyaret ederek projemizle ilgili bilgiler verdik ve bizleri misafir eden öğrencilerimizi İstanbul’a davet ettik. Mersinden yola çıkarak Tarsus’a geçtik ve burada Ashab-ı Kehf Mağarasını ziyaret ettik. Oradan Adana’ya doğru hareket ettik. Adana’da Sabancı Camii ve Taş Köprüyü gezdik. Burada öğle yemeğini yedikten sonra Nevşehire doğru yola çıktık. Yolumuzu Niğde güzergahından planlayarak 15 Temmuzda büyük kahramanlık göstererek vatan uğrunda şehit düşen Ömer HALİSDEMİR’in mezarını da ziyaret ettik. Ziyaretimizde öğrencilerimiz tarafından okunan hatimlerin duasını yaparak tüm şehitlerimizin ruhuna hediye eyledik. Akşam Nevşehir’e vardık ve İlim yayma Cemiyetinin yurdunda konakladık.

Altıncı gün Rehberimizle buluşarak Kapadokya turumuza başladık. Uçhisar Kalesi, Ürgüp, Göreme, Avanos, Paşabağları ve Hayal Vadisini gezerek ülkemizin doğal güzelliklerinin tadına vardık. Nevşehir’e özgü çömlek yapımını yerinde gördük. Turumuzu bitirdikten sonra bir sonraki durağımız olan Kayseri’ye doğru hareket ettik. Kayseri İlim Yayma Cemiyeti Yurdunda konakladık.

Yedinci gün Kayseri Anadolu İmam Hatip Lisesini ziyaret ederek güne başladık. Müdür yardımcısı Rıza BOZDAĞ hocamızın rehberliğinde Kayseri şehir turunu yaptık. Yaya olarak yaptığımız bu tur ile Kayserinin büyük kısmını görme fırsatımız oldu. Öğle yemeğini Talas Belediye Başkanı Mustafa PALANCIOĞLU’nun misafiri olarak yedik. Başkanımız öğrencilerle sohbet ederek Kayseri hakkında bilgiler verdi. Kayseri turumuzu bitirerek Sivasa doğru hareket ettik. Yolda Sultan Hanını ziyaret ettik. Sivasa vardıktan sonra gezimize başladık. Sivas Şehit Murat ERTEKİN Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Abdülkadir SELVİ öncülüğünde okul öğretmenlerimiz bizlere Sivası hem gezdirdiler hem bilgilendirdiler. Bu gezi sırasında Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ ile karşılaştık. Kendisi bizimle ilgilenerek öğrencilerle kısa bir sohbet gerçekleştirdi. Gezimizin sonunda müdür beyin bize hazırladığı çay sohbetine geçtik. Çayların içilmesinden sonra yurda geçerek dinlenmeye çekildik.

Sekizinci gün Sivas’tan yola çıkarak Yozgat’a doğru hareket ettik. Yozgat’ta Çapanoğlu Camiini ve saat kulesini gezdik. Yozgat’ın meşhur Desti kebabıyla tanıştık ve Ankaraya doğru yola çıktık. Yolda meşhur Kırkağaç kavunlarından aldık. Akşam Ankara’ya vardık ve İlim Yayma Cemiyeti Tevfik İleri Yurduna yerleştik.

Dokuzuncu gün Sabah Hacı Bayram-ı Veli Hazretlerinin Türbesini ve camisini ziyaret ederek tura başladık. Oradan Beştepeye çıkarak Cumhurbaşkanlığı külliyesini ve Millet Camiini ziyaret ettik. Oradan ASELSAN’a geçtik ve ülkemizin bu güzide kuruluşu hakkında bilgiler aldık. Öğrencilerimiz özellikle kurumda çalışmak için gerekli şartları öğrenmeye çalıştılar. Sonrasında Çankırı Milletvekilimiz Muhammet Emin AKBAŞOĞLU’nun misafiri olarak TBMM’ni ziyaret ettik. Meclis Genel Kurulu, Milletvekillerinin çalışma alanlarını ve 15 Temmuz günü darbeciler tarafından meclise atılan bombaların zarar verdiği bölümleri gezdik. Öğle yemeğimizi mecliste yedikten sonra Mecliste bulunan mescitte Cuma namazını kıldık. Namazdan sonra vekilimiz Muhammet Emin AKBAŞOĞLU öğrencilerimizle bir araya gelerek sohbet etti ve sorularını cevapladı. Meclisten çıktıktan sonra İnayet SOYDANER’in davetiyle Savunma Sanayi Müsteşarlığına misafir olduk. Burada ülkemizin geleceği için yapılan projeler ve bu projelerde görev almak için gerekli şartlar konusunda bilgilendirildik. Öğrencilerimize ülkemizin yaptığı ilk yerli ve milli uçak TAI Hürkuşa ait model uçak maketi hediye edildi. SSM’den çıktıktan sonra İstanbul’a dönmek için hareket ettik. Yolda verdiğimiz molada Ankaradan aldığımız kavunları öğrencilerimize ikram ettik. Akşam İstanbul’a vardık ve kendi yurdumuza yerleştik.

Gezimiz boyunca ülkemizin doğal ve tarihi güzelliklerini gördüğümüz gibi gezdiğimiz şehirlerin kültürlerini de tanıma fırsatı bulduk. Ayrıca gittiğimiz şehirlerde fırsat buldukça Anadolu İmam Hatip Liselerini ziyaret ederek imam hatip kardeşliğini arttırmak da bir diğer amacımızdı.