Genç Gezginlerle İç Anadolu Akdeniz Gezisi

“Genç Gezginlerle Adım Adım Türkiye”  projesi kapsamında okulumuzun düzenlediği İç Anadolu-Akdeniz bölgelerini kapsayan gezimiz tamamlandı. 25 Nisan- 3 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleşen gezide öğrencilerimiz 11 şehri görme fırsatı yakaladı. Önder Üçüncü ve Hakan Keleş öğretmenlerimizin eşliğinde gezi boyunca tarihi birçok dokuyu tanıyan öğrencilerimiz, bunun dışında Anadolu’nun kültürel mirasını da yakından tanıdılar.

Eskişehir’de Atlıhan El Sanatları Çarşısı ile başlayan yolculuk, Porsuk Çayı gezisi, Sazova Parkı ile devam etti.

Konya’da Mevlana Türbesi ve Müzesi, Alaeddin Tepesi gibi önemli yerler gezildi.

Antalya’da Kaleiçi güzergahı gezildikten sonar, Düden Şelalesi’nin eşsiz manzarası görüldü. Buradan yine Antalya’nın bir ilçesi olan Alanya’ya geçilerek Alanya Kalesi, Damlataş Mağarası gibi önemli yapılar görüldü.

Mersin’de Cennet-Cehennem Mağaraları, Kız Kalesi, Ashab- Kehf, Eski Tarsus Evleri görüldü. Dalyan Peygamber Kabri, St. Paul Kuyusu ziyaret edildi.

Adana’da Taş Köprü, Sabancı Camii, Nevşehir’de Kaymaklı Yeraltı Şehri, Üç Güzeller, Göreme Açıkhava Müzesi gibi beşeri ve doğal güzellikler görüldü.

Niğde’de Şehit Ömer Halisdemir kabri başında anıldı.

Kayseri’de Gevher Nesibe Şifahanesi, Hunat Camii, Döner Kümbet, Karatay Han görülürken Kayseri’den Sivas’a geçiş güzergahında Anadolu’nun en eski ticaret merkezi Kabul edilen Kültepe Kanuş’u ziyaret edildi. Sultanhanı Kervansarayı görüldü.

Sivas’ta tarihi Çifte Minareli Medrese, Ulu Camii, Buruciye Medresesi, Şifaiye Medresesi, Yozgat’ta Saat Kulesi, Çapanoğlu Camii, Ankara’da 1. ve 2. TBMM, Hacı Bayram Veli Cami ve Konaklar gibi pek çok yer ziyaret edildi. Öğrencilerimiz gezi boyunca ayrıca yöresel mutfaklara ait lezzetleri tatma fırsatı yakaladı. 3 Mayıs itibariyle Ankara’dan İstanbul’a dönüş yapılarak gezi tamamlandı.