Genç Gezginlerle Marmara-Ege Turu 2019

9.SINIF GENÇ GEZGİNLER, MARMARA – EGE TURUNU TAMAMLADI

Okulumuza özgü olan ve artık gelenekselleşen ‘‘Genç Gezginlerle Adım Adım Türkiye’’ projesi kapsamında okulumuzun 9. sınıf öğrencileri, rehber öğretmenleri Mehmet ÖZKARAMAN ve Mehmet Salih ÖZDEMİR eşliğinde 27 Nisan – 3 Mayıs tarihleri arasında Marmara ve Ege turunu tamamladı.

Âl-i İmran Suresi’nin 137. ayetinde yer alan ‘‘Yeryüzünü gezin.’’ hükmünü yerine getirmek, ülkemizin sahip olduğu tarihi, kültürel, coğrafi zenginliklerini yerinde görmek, Yunus Emre’nin şiirinde geçtiği gibi ‘‘Gelin tanış olalım’’ ifadesini somut olarak gerçekleştirmek maksadıyla 41 öğrencimizin ve iki rehber öğretmenimizin katılımıyla dolu dolu bir tur daha gerçekleşti.Bir haftalık gezi turu boyunca farklı şehirleri gezen, oradaki kardeş okulları ve yurtları ziyaret edip oralarda konaklayarak  kardeşlerine  sıla-ı rahim vazifesini  yerine getiren öğrencilerimiz; kardeş okullarımız ve yurtlarımızın idarecileri,görevlileri ve öğrencileri  tarafından büyük bir misafirperverlikle ağırlandılar. Gittikleri şehirlerin yöresel  tatlarından da nasiplenen öğrencilerimiz, maddi ve manevi bir tatminle evlerine geri döndüler.

Gezi turunun birinci gününde öğrenciler ilk olarak Söğüt’e hareket edip Osmanlı’nın temelinin atıldığı Kuyulu Mescit’i ve Ertuğrul Gazi Türbesi’ni ziyaret ettiler. Söğüt’ten sonra Bilecik’e hareket eden öğrenciler Şeyh Edebali Türbesi’ni ziyaret etmeyi de ihmal etmediler. Oradan İznik’e geçen öğrenciler Ayasofya Camii, Eşrefzade Camii ve Yeşil Camii’yi ziyaret edip orada konakladılar.

Gezinin ikinci gününde Bursa’ya hareket eden öğrenciler Ulu Camii, Yeşil Camii ve birçok tarihi yeri ziyaret ettikten sonra Afyon’a hareket ettiler ve orada konakladılar.

Gezinin üçüncü gününde Afyon’un tarihi yerlerini ve güzelliklerini keşfeden öğrenciler Denizli’ye hareket edip Pamukkale ve Hieropolis Antik Şehri’ni  ziyaret ettikten sonra Denizli’de konakladılar.

Gezinin dördüncü gününde Denizli’den Efes ve Selçuk antik şehirlerini ziyarete yola koyulan öğrenciler, İzmir merkezini de gezdikten sonra konaklamak için Manisa’ya hareket ettiler.

Gezinin beşinci gününde Manisa turunu tamamlayan gençler, Bergama antik şehrini  de gezdikten sonra Çanakkale’de konaklamak için yola düştüler.

Gezinin altıncı gününde Çanakkale şehir turu ve şehitlik ziyaretini tamamlayan gençler, konaklamak için Edirne’ye hareket ettiler.

Gezinin yedinci ve son gününde Edirne şehir turunu tamamlayan öğrenciler aynı günün akşamında İstanbul’a döndüler.