Genç Gezginlerle Adım Adım Türkiye-Karadeniz Doğu Anadolu Turu

Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesinin geleneksel “Genç Gezginlerle Adım Adım Türkiye” projesinin Altıncısını 5-15 Mayıs 2018 tarihleri arasında Karadeniz-Doğu Anadolu bölgeleri turu ile tamamladık.

5 Mayıs cumartesi günü 11.sınıflardan toplam 75 öğrencimiz Tarih Öğretmeni Mehmet ÖZKARAMAN ve Beden Eğitimi öğretmenimiz Musa Güney eşliğinde Karabük ili ve Safranbolu ilçesinde velimiz ve Karabük Valimiz Kemal ÇEBER tarafından ağırlandı. Tarihi Karabük Demir çelik fabrikası ile Safranbolu evlerini ziyaretimizden sonra Kastamonu’ya hareket ettik. Kastamonu Kalesi ve şehir turundan sonra Kastamonu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde konakladık.

6 Mayıs Pazar sabah Sinop’a hareketimiz Sinop Kalesi, tarihi Sinop Cezaevi ve Hamsilos Doğal parkı ziyaretimizden sonra Samsun’a hareket ettik. Bandırma Vapuru ve Samsun şehir turundan sonra Samsun Gençlik kampında konakladık. Velimiz İbrahim Sandıkçı ve Atakum İHL müdürüne nazik misafirperverliklerinden dolayı müteşekkiriz.

7 Mayıs Pazartesi Çivisiz Cami, Ünye Şehir turu, Giresun Kalesi ve Şehir turumuz Trabzon Ayasofya Camii ve Trabzon Tügva yurdunda konaklama ile sona erdi.

8 Mayıs Salı günü turumuz Trabzon Boztepe, Ali Şükrü Bey’in kabri başında anma, Uzungöl gezileri ile Rize Güneysu Kaptan Ahmet Erdoğan İHL’nde konaklama ile son buldu. Trabzon iHL’nden Feridun Ayyıldız ve Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı’ya teşekkürü borç biliriz.

9 Mayıs Çarşamba günü Artvin Borçka Karagöl gezimiz Ardahan’da akşam yemeği ve Kars’ta konaklama ike sona erdi. Katkılarından dolayı Artvin milletvekilimiz İsrafil Kışla’ya ve bizden biri Halit Macit’e minnettarız.

10 Mayıs Perşembe günü Kars Ani Antik Şehri, Kars Kalesi ve şehir turundan sonra Kars Valimiz Rahmi Doğan’a ziyarette bulunduk. Öğleden sonra İshak Paşa Sarayı ve Muradiye Şelalesi gezilerimiz Van’da konaklama ile sonlandı. Kars Valisi, Iğdır İHL ve Van’da Velimiz Kamil EKİCİ’ye katkılarından dolayı şükranlarımızı sunduk.

11 Mayıs Cuma günü Van kahvaltısı, kalesi ve şehir turundan sonra Bitlis’te öğle büryan yemeğimiz Ahlat kümbetleri ve Erzurum yolculuğu ile son buldu.

12 Mayıs Cumartesi Günü turumuz Erzurum Aziziye tabyaları, Üç Kümbetler, Ulu Cami, Yakutiye Medresesi ve Çifte Minareli Medrese ziyaretlerimiz öğle yemeğini müteakip Erzincan’a hareketle devam etti.

Erzincan İHL’ndeki sıcak konaklamamızdan sonra 13 Mayıs Pazar sabahı Niksar’a hareket ettik. Niksar kalesi gezisinden sonra Niksar 15 Temmuz AİHL ziyaretimiz Tokat’a hareket ile devam etti. Niksar ve Tokat şehir turları ve konaklamalarda bizden yardımlarını esirgemeyen velilerimizden Emin DALDAL ve Mustafa DEMİR’e de şükranlarımızı sunduk.

14 Mayıs Pazartesi sabah Tokat Ballıca Mağarası ve Mahperi Hatun Kervansarayı gezimiz Amasya’ya hareket ile devam etti. Amasya İHL, Amasya Kalesi ve şehir turumuz akşam yemeği ile sona erdi. Amasya İYC başkanı Ayhan SARIÇOBAN’a, rehberimiz Hüseyin Ladikli’ye teşekkürden sonra saat 21.00 de İstanbul’a hareket ettik. 10 günlük turumuz sabah  06.00’da sağ salim sona erdi.