MODEL OIC 18 Simülasyon Eğitimleri

Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı ile Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi ortaklığında 26-30 Nisan 2018 tarihleri arasında Haliç Kongre merkezinde

“Model OIC 18” (Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Beyoğlu Eğitim Kültür Vakfı Uluslararası Model İslam İşbirliği Teşkilatı 2018) etkinliğinin düzenlenmesi planlanmıştır.

Organizasyon ülkemizdeki Arapça hazırlık sınıfı eğitimi veren Anadolu İmam Hatip Liseleri, yine ülkemizde faaliyet gösteren ve Uluslararası öğrenci alan Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri ile İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin ortaöğretim düzeyindeki öğrencilerinin katılımı ile Arapça olarak gerçekleştirilecektir. Bu organizasyon ile katılımcıların uluslararası siyasi tartışmalarda bulunarak dünyanın ve ümmetin sorunlarına olan farkındalıklarının arttırılması, mensubu olduğu kültürü temsil edebilmesi, temsil ettiği ülkenin politikası çerçevesinde çözüm önerileri sunabilmesi, modern küresel siyaseti kavramalarının sağlanması ve yabancı dil hakimiyetlerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Organizasyonun Türkiye safhasında katılacak öğrencilerin belirlenmesi, katılımcıların hazırlık aşamalarının gerçekleştirilmesi ve gerekli eğitimlerin verilmesi için 22-26 Ocak 2018 tarihleri arasında Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesinde Türkiye MOIC Kampı düzenlenmiştir. Kampa Türkiye’de 15 Arapça Hazırlık Sınıfı olan AİHL, 9 Uluslararası öğrenci alan UAİHL ile 2 AİHL katılmıştır. Eğitim kampına her okuldan MOIC (Model İslam İşbirliği Teşkilatı) kulüplerini temsilen 5 öğrenci olmak üzere toplam 130 öğrenci katılmıştır. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Faruk YELKENCİ’nin açılış konuşması ile başlayan programımız 4 gün sürmüştür. Katılımcılara İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu tarafından diplomatik kulüp başkanlığı, diplomatik karar yazma ve oturum yönetimi konularında eğitim verilmiştir.

İstanbul Ticaret Üniversitesi salonlarında örnek konferans komiteleri oturumları gerçekleştirilmiştir. Ayrıca davet edilen akademisyenler tarafından İslam Dünyasının sorunlarına yönelik bilgilendirme panelleri düzenlenmiştir. Bu bağlamda İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. İsmail YAYLACI tarafından “İslam Dünyasında Siyasi ve Ekonomik Entegrasyon”; İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Berdal ARAL tarafından “Uluslararası Siyasette İslam Dünyası”; Özgür DİKMEN tarafından “Filistin Meselesinin Ortaya Çıkışı ve İdeolojik Kökenleri”; Dr. Zahide Tuba KOR tarafından “Uluslararası İlişkilerde Filistin Meselesi” konulu paneller düzenlenmiştir. Eğitim kampının bir bölümü Türkçe bir bölümü ise Arapça olarak gerçekleştirilerek öğrencilerin mayıs ayında yapılacak faaliyet hakkında bir ön çalışma yapması sağlanmıştır.

25 Ocak 2018 günü Din Öğretimi Genel Müdürümüz sayın Nazif YILMAZ, İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Politikaları, Eğitim ve Öğretim Genel Direktörü sayın Abdula Manafi MUTUALO, Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı sayın Şaban KURT ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı sayın Hatice ÖZDEMİR’in katılımıyla Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesinde kapanış programı düzenlenmiştir. Kapanış programında Din Öğretimi Genel Müdürümüz sayın Nazif YILMAZ öğrencilere Arapça olarak hitap ederek çalışmanın önemini izah etmiş ve öğrencilere duyduğu güveni ifade etmiştir. İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Politikaları, Eğitim ve Öğretim Genel Direktörü sayın Abdula Manafi MUTUALO İngilizce yaptığı konuşmasında gençliğin önemini ve gücünü anlatarak gençlerden seslerini yükseltmelerini ve fikirlerini daha gür şekilde ifade etmelerini söylemiştir. Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı sayın Şaban KURT ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı sayın Hatice ÖZDEMİR Türkçe yaptıkları konuşmalarında öğrencileri gayretlerinden dolayı tebrik etmişler ve kendilerine başarı dileklerini iletmişlerdir. Program toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile son bulmuştur.