Nobel Ödüllü Bilim Adamı Aziz Sancar

2015 Nobel Bilim Ödüllü Türk Bilim Adamı Aziz Sancar’ın 18 Mayıs 2016 tarihinde “DNA Onarımının Mekanistik Temeli” başlıklı konferansına öğrencilerimiz Kimya Öğretmeleri ile birlikte katılıştır.

Türkiye Bilimler Akademisi (TUBA) tarafından belirlenen liselerden biri olan okulumuz, DNA Onarımının Mekanistik Temelini bularak 2015 yılı Nobel Ödülü alan Türk Bilim Adamı Aziz Sancar’ın konferansına Kimya Öğretmenleri Savaş Dalkılıç ile birlikte katılmıştır.

Prof. Dr. Aziz Sancar “Nobel almak güzel ama oraya giden yol daha güzel”
Prof. Dr. Aziz Sancar, konuşmasında şunları söyledi: “Gösterdiğiniz bu büyük ilgiden dolayı çok teşekkür ederim. Amerika’da sevinçli olduğum zaman “Üsküdar’a giderken aldı da bir yağmur”u dinlerim, hüzünlü olduğum zaman “Uzun İnce Bir Yoldayım”ı dinler ağlarım. Şimdi onu dinlettiniz onun üstüne de geleceğimiz olan çocukları buraya getirdiniz. Bu büyük bir heyecan ve stres. Nobel aldığımda en büyük stres Nobel dersine hazırlanmaktı belki de bu ondan daha stresli ama elimden geleni yapacağım. Nobel Ödülü üç bilim insanına verildi. Burada ayrıntılı bir bilimsel konuşma yapmayacağım. Nobel çalışmamın genel hatlarını sunacağım ve Nobel’e dair tecrübelerimi anlatacağım.
Bu şekilde ben Nobel alacağım diye çalışanlar var. Ben öyle yapmadım, Nobel almak güzel ama oraya giden yol daha güzel. Bunun acı bir örneğini vereceğim; Nobel saat altıda ilan edilmişti, ünlü bir kimyacıdan hemen tebrik e-maili aldım yani adam oturmuş sabahın karanlığında “Nobel alacak mıyım?” diye bekliyor. Nobel almak tabii çok güzel, uzun ince bir yol, zor ve güzel bir yol Nobel yolu. Bu Türk pulundaki şekil, ders kitaplarında da var. Bu alanlarda çalışan çocuklarımız görecek ve “Bunu bir Türk yaptı.” diyecekler, bu Nobel kadar önemlidir. Bu tatmin kafidir. Hem DNA onarımı hem de biyolojik saatteki çalışmalarımın insanlığa çok büyük yararı olacağına inanıyorum.
Bu yıl Tıp Nobeli’ni alanlar sıtma ve parazit tedavisi çalışmalarını yaptılar. Geliştirilen ilaç milyonlarca insanı körlükten kurtardı. Yani o Nobel almış ya da almamış fark etmez. Nobel almak güzel ama ondan daha güzel şeyler de var onu demek istiyorum.”
“Bana “Nobel Ödülü aldığınızı öğrendiğinizde reaksiyonunuz ne oldu?” diye sordular. Ben de onlara telefonu eşim açtı ve beni uyandırıp haberi verdi.” dedim ama aslında öyle olmadı. Eşim telefonu açtı ve onlarla kavga etti, sabahın kör saatinde aradıkları için. En sonunda Stockholm’den aradıklarını öğrenince, beni uyandırdı. Açıkçası uyku sersemliğiyle ne söylediklerini tam olarak hatırlayamıyorum, sadece iki şey hatırlıyorum: Bana “Nobel ilan ederken sizin milliyetinizi ilan edeceğiz siz nesiniz?” dediler “Ben Türküm dedim.” ve “Nobel almaya gelecek misiniz?” diye de sordular. Bilimsel toplantılara gidip konferanslar vermiyorum “Aziz Sancar davet ederseniz gelmez zamanınızı kaybetmeyin” derler. O bakımdan Nobel Komitesi benim gidip alacağımdan emin değildi ama tabii “Gelemem demedim, alacağım dedim.”