Uluslararası Model İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi Kapanış Programı

27.04.2018 Cuma günü açılış programı ile başlayan Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı ve okulumuzun ortaklaşa olarak düzenlemiş olduğu ULUSLARARASI MODEL İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI ZİRVESİ (Liseler) 2018, 30.04.2018 tarihinde Haliç Kongre Merkezindeki kapanış programı ile sona ermiştir.

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin´in kapanışa iştirak ettiği, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz ve İstanbul Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi ve İbn Haldun Üniversitesi’nden akademisyenlerin katılımıyla düzenlenen konferansta, katılımcılar uluslararası siyasi tartışmalarda bulunarak dünyanın ve ümmetin sorunlarına olan farkındalıklarının artırılması, mensubu olduğu kültürü temsil edebilmesi, temsil ettiği ülkenin politikası çerçevesinde çözüm önerileri sunabilmesi, modern küresel siyaseti kavramalarını sağlayabilmek ve yabancı dil hâkimiyetlerinin geliştirmesi amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.

27-30 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleşen ve 4 gün süren konferans 27 Nisan 2018 Cuma günü Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonundaki açılış programı ile başladı. Konferansa ülkemizdeki hazırlık sınıfı Arapça olan 17 Anadolu İmam Hatip Lisesi, 8 Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi ve İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi 40 ülkenin ortaöğretim düzeyindeki toplam 173 öğrenci katılımıyla gerçekleştirildi.

4 komitenin yer aldığı konferansta, komitelerdeki konu başlıkları; İslam İşbirliği Teşkilatının Kudüs’ün İşgalci ülkenin başkenti olarak ilan edilmesine karşı konumu, üye devletlerarası ekonomik entegrasyonu arttırma ve ortak politikaların tesisi, Kudüs’te Filistin temel haklarını korunmasına yönelik uluslararası arenada çalışmaların gerekliliği, Kudüs ve Filistin için geliştirilmiş aktivizm ve empatinin gerekliliği konuları görüşüldü.

Konferansta İslam coğrafyasındaki çeşitli ülkelerden gelen öğrenciler, organizasyon komitesi tarafından belirlenen konuları temsil ettikleri ülkelerin perspektifiyle hazırlanarak yapılan oturumlarda Arapça müzakere ettiler.

Toplamda 8 oturumdan oluşan konferans programı, 30 Nisan 2018 Pazartesi günü Haliç Kongre Merkezi’nde İstanbul Deklarasyonu ile son buldu.